Past Peanut Luncheon Honorees

BLACK ROSE RECIPIENTS

2020

Al Harris, CEO and Founder,

"Team Overtime"

 

2019

Chase Smith, comedian, actor and CEO,

Founder, No Dreams Deferred

 

2018
Chase Smith, comedian, actor and CEO,

Founder, No Dreams Deferred
 

Kevin J. Harden, Jr., Esq.,

Philadelphia District Attorney's Office

 

2017
Jordan Burnham, professional public speaker

 

Robert Sorrell, founder and President of

R.W. Sorrell Enterprises, LLC.

 

2016
Glenn D. Bryan, Assistant VP &
Director of

Community Relations, University of Pennsylvania


Nehemiah Davis, Social Entrepreneur and Philanthropist

 

2015
Dr. John T. Williams, Orthopedic Surgeon

 

Michael Roberson Reid,

Executive Director of Tree House Books

 

2014 
Bertram L. Lawson II, YMCA Group Vice-President

 

Lonnie Hunter, Radio Personality &

Gospel Recording Artist

 

2013
Dr. Clifford L. Stanley, Major General

USMC, Retired
 

Reverend Dr. G. Daniel Jones

Grace Baptist Church of Germantown

 

2012  
Gary J. Bell, BEBASHI

 

Rev. Mark K. Tyler, Ph.D.

Mother Bethel AME Church
 

Dr. Charles A Williams lll

Drexel University

 

2011
Louis Colbert, Delaware County Office of

Services for the Aging
 

Chad Dion Lassiter, Co-Founder and President, Black Men at Penn School of Social Work, Inc.
 

Kofi Asante, President & CEO,

National Comprehensive Center for Fathers

 

2010
Reverend Tokunbo Ayodele Richard Adelekan, Ph.D., Pastor, Mt. Olivet Baptist Church


Minister Troy Gore, Assoc. Clergy Minister,

Enon Tabernacle Baptist Church


Dr.  Jamaine S. Davis

2009 
Mr. Robert Bogle, President Philadelphia Tribune

 

State Representative Kenyatta Johnson,

PA House of Representatives
Bishop Ernest C. Morris,
Pastor

Mt. Airy C.O.G.I.C.

 

2008
Mr. Jerry T. Jordan, President,

Philadelphia Federation of Teachers


State Senator Vincent J. Hughes,

Seventh Pennsylvania District
 

Dr. Molefi K. Asante, Professor, Department of

African American Studies, Temple University

 

2007
Mr. Bilai Qayyum, Community Activist

 

Dr. Walter D. Palmer, Community Activist and Educator

 

2006
Mr. Samuel Staten, Sr.

Career Development and Community Service

 

2005
Mr. William B. Miller, Owner& Editor of “Voice Publication,” Philadelphia, Pennsylvania

 

2004
Reverend Dr. Jeffrey N. Leath, Mother Bethel A M E Church, Preservation of Richard Allen House

 

Mr. Salome Thomas-EL, Principal,

John F. Reynolds Elementary School

 

2003
The Honorable Chaka Fattah, United States

House of Representatives,

Second Congressional District of Pennsylvania
 

Mr. Sylvester M. Johnson,

Philadelphia Police Commissioner 
 

Mr. Derrick H. Pitts, Chief Astronomer,

The Franklin Institute of Science Museum

 

2002
Rev. James S. Hall, Triumph Baptist Church

 

2001
Rev. Dr. Thomas, J. Ritter, DD,

Second Macedonia Baptist Church
 

Rev. Dr. Alvin A. Jackson, Pastor,

St. Paul Baptist Church, Cinnaminson, NJ

2000
Mr. Harold B. Adams Principal

Vaux Middle School

 

1999
The Honorable Levan Gordan

First District Court
 

Mr. James Davis

Zion Baptist Church Community Center

 

1998
Rev. T. Henry Wells

One Day at A Time Recovery Program
 

Mr. Joseph Certaine

City Managing Director, Philadelphia

 

1997
Mr. Kernie Anderson, General Manager

WDAS AM/FM

 

1996
Mr. James E. Rhone

Temple University, Cross Ages Program


The Rev. Dr. Gus Roman, Pastor, Canaan Baptist Church, Community Education Development

 

1995
Mr. Al Simpkins

Founder, Bushfire Theatre of Performing Arts
 

Mr. William Blackmon

President Guardian Civic League
 

Mr. James Emanuel

Philadelphia Gas Works, Community Relations

 

1994
The Honorable Dwight Evans

Pennsylvania State Representative, Education
 

Dr. George French

Germantown Historical Society
 

Commissioner Harold Hairston

Philadelphia Fire Department
 

Mr. Herman Wrice

Mantua Against Drugs

 

1993
Mr. Jerome Wyatt Mondesire

Philadelphia Sun
 

Commissioner Richard Neal

Philadelphia Police Department
 

Mr. Randy Urquhart

Concerned Black Men
 

The Reverend Dr. Paul Washington

Episcopal Church of the Advocate, Activist

SPECIAL RECOGNITION

2000
Mr. Alphonso Deal

National Association for the

Advancement of Colored People
 

GOLDEN ROSE RECIPIENTS

2020

Marjani Harris, CEO and Founder,

"Team Overtime"

Joanna McClinton, Esq., 
Pennyslvania State Representative

Jasmine Sessoms, Founder and CEO,

“She Can Win”

Laina Stevens, Sergeant,

Upper Darby Police Department

2019

Sonia Lewis, CEO

The Student Loan Doctor LLC

Tinesha Banks

CEO Tabor

Traci Adrian Beasley, Treasurer,

African Descent Lutheran Association &

Lutheran Settlement House of Philadelphia

 

2018

Kelli Caldwell

Executive Director, The Hope Bag Mission 

 

2017

Katherine Gilmore Richardson,

Chief of Staff Blondell Reynolds Brown

 

2016

Bernadine Hawes, Chairwoman,

Delaware Valley Industrial Resource Center

Sarah-Ashley Andrews, Founder,

“Dare to Hope” Non-Profit Organization

2015

Anne Rice-Burgess, CEO

Methodist Home for Children

 

2014

Dyana Williams

Radio Personality

2013
Dr. Addie J. Butler
 

Veronica J. Joyner, M. Ed.

2012
Sharmain Matlock-Turner

Urban Affairs Coalition
 

Natalye Paquin, Esq.,

Girl Scouts of Eastern Pennsylvania

2011
Mrs. Ellyn Jo Waller, First Lady

Enon Tabernacle Baptist Church
 

Ms. Susan Cook, Future Minds, Inc.
 

Senator Leanna Washington

Pennsylvania State Senate

2010
Joan Myers Brown, PHILADANCO
 

Trudy Haynes, Television Reporter
 

Claudia Hearst Curry, Ed. D. ,

Director, Womens Center at CCP

2009
State Senator Shirley M. Kitchen
Pennsylvania Sate Senate

 

Rev. Cathy M. Johnson, Asst. Pastor

Triumph Baptist Church
 

Soror Sylvia Nichols, Retired Educator

2008
Mrs. Viola D. Thigpen, Community Activist,

Alpha Eta Sigma Rhoer Club Organizer


Mrs. Blanche Burton-Lyles, Founder & CEO of the

Marian Anderson Historical Society, Inc.
 

Dr. Michelle R. Howard-Vital, President

Cheyney University

2007
Mrs. Fatimah Ali, Senior Citizens Advocate
 

Soror Shirley M. Dennis, Advocate,

Public Administrator, Lecturer and Businesswoman

 

2006
Soror Naomi Wyatt Satchell Strange

Education and Community Service

 

2005
Dr. Chernita Zeigler-Johnson, Ph. D., Epidemiologist Researcher in African-American Health, University of Pennsylvania
 

The Reverend Barbara R. Jones,

Faith-Based Community Outreach Coordinator for Philadelphia Coordinator for Aging

 

2004
Mrs. Denise Taylor Patterson, Director,

Office of Children Services, Philadelphia Health Department

 

2003
Ms. Francis F. Aulston, Founder and Director

West Philadelphia Cultural Alliance

 

2002
Ms. Denise Saunders

News Anchor, KYW-3 Eyewitness News

 

2001
Ms. Anita Porter, Educator, Activist

School Board President, Village Charter School

 

2000
Dr. Carolyn L. Holmes, Supervisor

African and African American Studies Department

Office of Curriculum Support

School District of Philadelphia

 

1999
Mrs. Helen Chapman, Founder 

Youth Scientist Program

 

1998
Mrs. Novella K. Lyons, Founder

Women of Faith & Hope Breast Cancer Awareness

 

1997
Soror Yvonne J. Jones, Overbrook High School

Creative Education Programs

 

1996
Soror Karla D. Smith, Esq.

Nuclear Regulatory Commission

Legal Council of Northeastern Region

1995
Mrs. Helen Wilkinson, Vaux Middle School Innovations in Education, Ebony Pearls

SPECIAL RECOGNITION
2011

Soror Vanetta Cheeks Reeder, Syntaktes, Northeastern Region
 

2000

Soror Inez B. Vanable, Syntaktes,

Northeastern Region
 

Mrs. Gertrude W. Barnes
 

1986

The Honorable Shirley Dennis,

Gwendolyn Cherrie Award for

Excellence in Government Service